Manastirea Muntele Rece | Doneaza
Manastirea Muntele Rece
manastirea,muntele,rece,cluj
69
page-template-default,page,page-id-69,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

Doneaza

Ce reprezinta 2% ?

Conform prevederilor Codului Fiscal, contribuabilii pot sa redirectioneze in fiecare an 2% din impozitul anual catre o organizatie non-guvernamentala.

Pana in data de 25 mai 2015 ne puteti sustine, directionand 2% din veniturile dumneavoastra pe anul 2014 catre MANASTIREA MUNTELE RECE.

Redirectionarea este un drept al persoanelor fizice de a decide ce se intampla cu 2% din impozitului anual platit in anul anterior. Nu este o donatie propriu-zisa, intrucat este vorba de bani aflati in bugetul Statului Roman, ci doar o solicitare ca acestia sa fie folositi pentru sprijinirea unei asociatii non-profit. Este vorba de o suma care, pentru un angajat cu un salariu mediu, se afla undeva in jurul valorii de 50 de lei.

 

Cum se poate directiona cota de 2%?

Pentru a directiona cei 2% din impozitul dumneavoastra, este necesar sa depuneti unul dintre formularele de mai jos la registratura Administratiei Financiare de care apartineti sau sa expediati prin posta formularul completat pe adresa Administratiei Financiare, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.

Adresele sediilor teritoriale ale Administratiilor Finantelor Publice le puteti gasi pe site-ul ANAF: http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/AsistentaContribuabili/AdreseUnitati

Pentru persoanele care au inregistrat venituri salariale in 2016

Formularul 230 are deja completate datele asociatiei noastre, nefiind necesara decat completarea datelor de identificare ale contribuabilului (punctul I) si semnarea acestuia.

 

Descarcati Declaratia 230