Manastirea Muntele Rece | Învățătură despre minuni
Manastirea Muntele Rece
manastirea,muntele,rece,cluj
16074
post-template-default,single,single-post,postid-16074,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

Învățătură despre minuni

04 May Învățătură despre minuni

Nu este încă un lucru minunat faptul că lumea acesta, care de mii de ani se mișcă într-un ritm invariabil, la fel și ordinea ei, impresionează veșnic… că acestă lume, într-o clipită, la porunca lui Dumnezeu, va arde în foc și va lăsa locul alteia, nouă cu desăvârșire, un cer nou și un pământ nou?

Două minuni din Sfânta Scriptură sunt de o importanță deosebită pentru învățătura despre minuni: în primul rând faptul că Dumnezeu a rânduit și a binecuvântat o ordine permanentă a lucrurilor în acestă lume și, în al doilea rând, că Dumnezeu, ca Ziditor și Făcător, este cu desăvârșire liber în lumea aceasta, fără să fie legat de nimic sau îndatorat cuiva. Astfel, El se mișcă și lucrează în lume, dincolo și deasupra acestei ordini create, dar întotdeauna cu rațiune și chibzuință și spre folosul oamenilor.Pentru că scopul lumii este omul, în timp ce scopul minunii este mântuirea omului.

Sfântul Nicolae Velimirovici
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.