Manastirea Muntele Rece | Pomenirea morții: o doctorie tonică pentru suflet
Manastirea Muntele Rece
manastirea,muntele,rece,cluj
16056
post-template-default,single,single-post,postid-16056,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

Pomenirea morții: o doctorie tonică pentru suflet

11 Apr Pomenirea morții: o doctorie tonică pentru suflet

Sfântul Ierarh Ioan Milostivul, când a ajuns patriarh al cetății Alexandriei, a poruncit numaidecât ca să-i zidească mormântul, dar să nu-l acopere. La orice sărbătoare, când se îmbrăca în veșminte luminate, avea rânduit un slujitor care trebuia să vină regulat la el în Biserică și să-i amintească despre mormânt, că adică stă neterminat și când poruncește ca să-l termine. Așa regulat l-a vestit pe sfântul în auzul celor de față, ori de câte ori era la slujbă.

Aceasta o făcea dinadins, ca astfel, aducându-și aminte de ceasul morții, să nu se mândrească cumva prin multa cinstire, pe care o avea de la oameni sau pentru podoaba veșmintelor. Căci aleșii lui Dumnezeu nu se tem de nimic în lumea asta, decât numai de slava deșartă, care vine din uitarea morții, și când se depărtează darul lui Dumnezeu.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.