Manastirea Muntele Rece | Prin robii săi, Dumnezeu face minuni mari
Manastirea Muntele Rece
manastirea,muntele,rece,cluj
16103
post-template-default,single,single-post,postid-16103,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

Prin robii săi, Dumnezeu face minuni mari

03 Jun Prin robii săi, Dumnezeu face minuni mari

Dumnezeu îl numește pe Moise robul său: „Nu tot așa am grăit și cu robul Meu, Moise, el este credincios în toată casa mea” (Numerii, 12, 7). La fel îl numește și pe urmașul său, Isus al lui Navi: „Om cu duh într-însul” (Numerii, 27, 18). Prin Moise și Isus al lui Navi a făcut minuni mari, și cea mai mare dintre acestea este când a oprit soarele, zicând: „În ziua aceea în care Dumnezeu a dat pe amorei în mâna lui Israel, și când i-a bătut la Ghibeon, și au fost robiți înaintea feței fiilor lui Israel, a strigat Iosua către Domnul și a zis înaintea israeliților: „Stai ,soare, deasupra Ghibeonului, și tu lună, oprește-te deasupra văii Aialon! Și s-a oprit soarele și luna a stat până ce Dumnezeu a făcut izbândă asupra vrășmașilor lor” (Iosua, 10, 12-13). Cine a oprit soarele? Cel care l-a pus la început în mișcare, Domnul rânduielii în grădina Lui.

Sfântul Nicolae Velimirovici
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.