Manastirea Muntele Rece | Proiecte viitoare
Manastirea Muntele Rece
manastirea,muntele,rece,cluj
21
page-template-default,page,page-id-21,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive

Proiecte viitoare

1.  Recondiţionarea picturilor religioase. Reamenajarea drumului de acces

Mănăstirea Muntele Rece – Comuna Măguri-Răcătău, Jud. Cluj

2.  Pictarea interiorului Mănăstirii Muntele Rece

Pentru a atinge obiectivul de creare a unui punct de atracţie turistică, este necesară realizarea picturilor necesare Mănăstirii. Pentru realizarea acestor picturi este nevoie de personal calificat care să provină din cadrul Facultăţii de Teologie şi de asemenea necesită materiale speciale.

3.  Reamenajarea drumului de acces

Această componentă presupune realizarea unei tabere de creaţie în cadrul Mănăstirii. La această tabără vor participa studenți ai Univestităţii de Artă şi Design Cluj-Napoca, care vor realiza sculpturi care vor fi amplasate ulterior pe traseul care duce la Mănăstire, creând în acest fel un drum tematic (“Drumul Îngerilor”).