Manastirea Muntele Rece | Unde voiește Dumnezeu se biruiește rânduiala firi
Manastirea Muntele Rece
manastirea,muntele,rece,cluj
16087
post-template-default,single,single-post,postid-16087,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

Unde voiește Dumnezeu se biruiește rânduiala firi

15 May Unde voiește Dumnezeu se biruiește rânduiala firi

„Unde voiește Dumnezeu se biruiește rânduiala firi” Dumnezeu lucrează minunile, fie asupra omului, fie în afara omului, dar întotdeauna de dragul lui. Cel Care a putut să-l creeze și să-l plăsmuiască din pământ pe om, și prin Duhul Său Cel Sfânt să-i dea viață, a putut mult mai ușor să săvârșească minunea, încât Sara cea stearpă și bătrână, de nouăzeci de ani, să nască fiu. Aceasta s-a întâmplat deoarece Avraam, soțul Sarei, nu era străin, ci rob credincios lui Dumnezeu, prietenul Stăpânului în toată această mare grădină a creației. O aastfel de minune a săvârșit Dumnezeu și cu Ana, mama profetului Samuel, și cu bătrâna Elisabeta, mama Sfântului Ioan Botezătorul. Pentru Dumnezeu nu există nimic cu neputință, nici ceva greu de împlinit. Pentru Dumnezeu este lesne să creeze toate, așa cum laringelui îi este ușor să cânte.

Sfântul Nicolae Velimirovici
Tags:
,
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.